Notice: Undefined index: 8-bit in /var/www/clients/client25/web42/web/index.php on line 9 8-bit - Kolekcja starych komputerów - Vintage computers collection
Kantor Walutomat.pl

LOGO
Kontakt - Napisz do mnie
Notice: Undefined offset: 1 in /var/www/clients/client25/web42/web/index.php on line 107 Notice: Undefined offset: 1 in /var/www/clients/client25/web42/web/index.php on line 108
POLECAMY:
Przewozy osób i paczek do Hiszpanii
Stara Łódź
Fryzjer dla psów


 
elwro_800jr_01
Mera-Elwro 800 Junior
elwro_800-2_01
Mera-Elwro 800-2 Junior
no_photo
Mera-Elwro 800-3 Junior
elwro_804_01
Mera-Elwro 804 Junior PC
Notice: Undefined index: 8bit_sonda_50_pl in /var/www/clients/client25/web42/web/include/funkcje.inc.php on line 1090 Notice: Undefined index: pokaz_wynik in /var/www/clients/client25/web42/web/include/funkcje.inc.php on line 1164 Notice: Undefined variable: zapisano in /var/www/clients/client25/web42/web/include/funkcje.inc.php on line 1166
 Ogromnie łatwo dostępny (1)
 Bardzo łatwo dostępny (2)
 Łatwo dostępny (3)
 Doć łatwo dostępny (4)
 Niezbyt łatwo dostępny (5)
 Trudno dostępny (6)
 Bardzo trudno dostępny (7)
 Ogromnie trudno dostępny (8)
 Ekstremalnie trudno dostępny (9)
 Nie do zdobycia (10)


Mera-Elwro 800 Junior
elwro_800jr_01
elwro_800jr_02
elwro_800jr_03
elwro_800jr_04
Notice: Undefined variable: komputer_k in /var/www/clients/client25/web42/web/include/funkcje.inc.php on line 1003
Nazwa800 Junior
Typ komputera domowy
Kraj pochodzeniaPolska
Standard
Procesor (CPU)Z80A
Prędkoć CPU3,5 MHz
Koprocesory
Pamięć RAM64 KB
Pamięć ROM24 kB
Klawiatura76 klawiszy, polskie znaki diakrytyczne, klawiatura profesjonalna
Wbudowane media
Tryby graficzne256 x 192
Liczba kolorów8
Tryby tekstowe32 (64) x 24 - dostępne polskie znakami diaktrycznymi
DĄwięk1 kanał, 10 oktaw
Porty RGB, monitor mono, magnetofon, sieć Spectrum, centronics, joystick, 2 x sieć Junet
System operacyjnyBasic, CP/J 2.2 (CP/M)
Wymiary
Zasilaczwbudowany
Rok rozp. produkcji1986
Rok zak. produkcji
Cena pocz‘tkowa
Cena w Polsce
Dostępnoć w PolsceNiezbyt łatwo dostępny (5)
Dostępnoć na wiecieOgromnie trudno dostępny (8)
Najłatwiej dostępnyPolska
InformacjePolska myśl techniczna objawiła się tym komputerem w 1986. Na zlecenie Ministerstwa Edukacji stworzono komputer w pełni kompatybilny z ZX Spectrum dodając moduł sieciowy z dwoma złączami sieci Junet, złączem "Sieć Spectrum". Całość zamknięto w obudowie po organkach. Wymóg kompatybilności wynikał z faktu, że wiele szkół posiadało już zakupione wcześniej własnym sumptem komputerki ZX Spectrum. Dzięki złączu "Sieć Spectrum" w Juniorze programy mogły być rozsyłane do podłączonych Spectrusiów z szybkością wgrywania z magnetofonu. Zaletą był brak zakłóceń przy przesyle. Bardzo ważne było także to, że na ZX Spectrum istniało wiele oprogramowania, w tym również edukacyjnego produkcji polskiej.
Zadaniem wbudowanego modułu sieciowego była obsługa sieci Junet, a poprzez nią komunikacja pomiędzy komputerami, a wspólną stacją dysków i drukarką, które stanowiły największy koszt wyposażenia pracowni komputerowej. Sieć taka pracowała pod kontrolą systemu operacyjnego CP/J, czyli tak naprawdę CP/M z dodaną obsługą sieci. Tłumaczono odwołania do dysku i drukarki z poszczególnych komputerów w sieci na odwołania sieciowe do urządzeń peryferyjnych podłączonych do komputera nauczycielskiego. Transmisja w takiej sieci była synchroniczna i odbywała się z prędkością 55 kilobitow/s. Sieć zbudowana była na trzech parach przewodów. Pracownie składały się z co najmniej jednego stanowiska nauczycielskiego (Elwro 800 Junior 2 lub Junior 3) oraz kilku-, kilkunastu komputerów uczniowskich (Elwro 800 Junior).
Istniały 3 wersje komputerów Elwro 800 Junior: Junior 1 była to najprostsza wersja, tzw. uczniowska, Junior dwa to wersja nauczycielska do której dodano moduł sterownika FDD i można było dołączyć zewnętrzną stację. Junior 3 posiadało także moduł sterownika FDD oraz dźwięk.
Stacja dysków do Elwro była zbudowana była z dwóch napędów, zasilacza oraz gniazda zasilającego dla komputera. Pojemność dyskietek wahała od 146 do 710 KB w zależności od zastosowanych stacji.
Komputery spotykało się obudowach głównie koloru kremowego oraz brązowego. Charakterystyczną cechą jest druciana ramka pod nuty.
Po wprowadzeniu do szkół komputerów klasy PC popularne Elwro nadal miały zastosowanie. Firma AdcaCom opracowała system JunServ, który umożliwiał podpięcie sieci Junet do komputera PC. Pecet zastępował wtedy komputer nauczycielski i udostępniał swoje zasoby w postaci stacji czy twardego dysku. Dzięki temu sieć Junet i komputery uczniowskie miały dostęp do wszystkich urządzeń peryferyjnych peceta, takich jak: drukarka, ploter czy modem.

vallas Vallas vallas
Fotografie na stronie są moją własnością i podlegają ochronie prawnej. Kopiowanie, publikowanie bez zezwolenia zabronione.
Wszystkie prawa zastrzeżone. Copyright by GreGo 2004.